2018 New Judges

This page tracks judges who take the bench during 2018. The new judges are arranged alphabetically by court name except for the Supreme Court which is listed first.

The three most recent new judges are:

Judge Jeffery S. Rezabek, Montgomery Co. Juvenile Court  7/12/18

Judge Mark E. Kuhn, Scioto Co. Common Pleas Court  7/9/18

Judge Kathleen J. Bartlett, Seventh District Court of Appeals  4/9/18

Supreme Court of Ohio
  • Judge Mary DeGenaro, appointed to an unexpired term ending January 1, 2019. Justice DeGenaro replaces Justice William O'Neill who retired.  1/27/18

Akron Municipal Court
  • Nicole Walker, elected to a full term beginning ending January 3, 2018. Judge Walker replaces Judge Ann Marie O'Brien who was defeated.  1/3/18

Auglaize Co. Municipal Court
  • R. Andrew Augsburger, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Augsburger replaces Judge Gary W. Herman who retired.  1/1/18

Celina Municipal Court
  • Kathryn W. Speelman, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Speelman replaces Judge James J. Scheer who retired.  1/1/18

Cleveland Heights Municipal Court
  • James Costello, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Costello replaces Judge A. Deane Buchanan who retired.  1/1/18

Cleveland Municipal Court
  • Sheila Turner McCall, elected to a full term beginning ending January 4, 2018. Judge McCall replaces Judge Ronald B. Adrine who retired.  1/3/18

  • Michael L. Nelson, Sr., elected to a full term beginning ending January 5, 2018. Judge Nelson replaces Judge Michael R. Sliwinski who was defeated.  1/5/18

  • Jazmin Torres-Lugo, elected to a full term beginning ending January 2, 2018. Judge Torres-Lugo replaces Judge Janet Rath Colaluca who was defeated.  1/2/18

Columbiana Co. Municipal Court
  • Timothy J. McNicol, appointed to an unexpired term ending January 2, 2020. Judge McNicol replaces Judge Charles C. Amato who retired.  3/7/18

Elyria Municipal Court
  • Robert C. White, appointed to an unexpired term ending January 1, 2022. Judge White replaces Judge Lisa A. Locke Graves who retired.  2/6/18

Euclid Municipal Court
  • Patrick J. Gallagher, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Gallagher replaces Judge Deborah A. LeBarron who retired.  1/1/18

Franklin Municipal Court
  • Ronald W. Ruppert, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Ruppert replaces Judge Rupert E. Ruppert who retired.  1/1/18

Franklin Co. Municipal Court
  • Jarrod B. Skinner, elected to a full term beginning ending January 3, 2018. Judge Skinner replaces Judge Michael T. Brandt who retired.  1/3/18

Hamilton Co. Municipal Court
  • Alan C. Triggs, elected to a full term beginning ending January 3, 2018. Judge Triggs replaces Judge Cheryl D. Grant who retired.  1/3/18

Ironton Municipal Court
  • Kevin J. Waldo, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Waldo replaces Judge O. Clark Colins, Jr. who retired.  1/1/18
Lyndhurst Municipal Court
  • Dominic Coletta, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Coletta replaces Judge Mary Kaye Bozza who was defeated.  1/1/18

Maumee Municipal Court
  • Daniel G. Hazard, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Hazard replaces Judge Gary Byers who was defeated.  1/1/18

Medina Municipal Court
  • Gary F. Werner, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Werner replaces Judge Dale H. Chase who retired.  1/1/18

Miami Co. Municipal Court
  • Samuel L. Huffman, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Huffman replaces Judge Elizabeth S. Gutmann who retired.  1/1/18

Montgomery Co. Juvenile Court
  • Jeffery S. Rezabek, appointed to an unexpired term ending January 1, 2019. Judge Rezabek replaces Judge Nick Kuntz who passed away.  7/12/18

Morrow Co. Municipal Court
  • Jenifer Murphy Burnaugh, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Burnaugh replaces Judge Lee W. McClelland who retired.  1/1/18

Niles Municipal Court
  • Chris Shaker, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Shaker replaces Judge Thomas W. Townley who retired.  1/1/18

Oregon Municipal Court
  • Louis S. Kovacs, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Kovacs replaces Judge Jeffrey B. Keller who retired.  1/1/18

Scioto Co. Common Pleas Court
  • Mark E. Kuhn, appointed to an unexpired term ending December 31, 2020. Judge Kuhn replaces Judge William T. Marshall who retired.  7/9/18

Seventh District Court of Appeals
  • Kathleen J. Bartlett, appointed to an unexpired term ending February 9, 2019. Judge Bartlett replaces Justice Mary DeGenaro who was appointed to the Supreme Court of Ohio.  4/9/18

Shelby Municipal Court
  • Sheree L. Studer, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Studer replaces Judge Jon P. Schaefer who retired.  1/1/18

Struthers Municipal Court
  • Dominic R. Leone, III, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Leone replaces Judge James Lanzo who retired.  1/1/18

Sylvania Municipal Court
  • Michael A. Bonfiglio, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Bonfiglio replaces Judge Scott Ramey who retired.  1/1/18

Toledo Municipal Court
  • Nicole Khoury, elected to a full term beginning ending January 3, 2018. Judge Khoury replaces Judge Robert G. Christiansen who retired.  1/3/18
Toledo Municipal Court Housing & Environmental Division
  • Joe Howe, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Howe replaces Judge C. Allen McConnell who retired.  1/1/18

Upper Sandusky Municipal Court
  • James A. Ruhlen, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Ruhlen replaces Judge Thomas E. Osborn who retired.  1/1/18

Wayne Co. Municipal Court
  • Michael W. Rickett, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Rickett replaces Judge Carol White Millhoan who retired.  1/1/18

Willoughby Municipal Court
  • Marisa L. Cornachio, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Cornachio replaces Judge Harry E. Field who retired.  1/1/18

Youngstown Municipal Court
  • Carla Baldwin, elected to a full term beginning ending January 1, 2018. Judge Baldwin replaces Judge Robert P. Milich who retired.  1/1/18