2020 New Judges

This page tracks judges who take the bench during 2020. The new judges are arranged alphabetically by court name.
 

 

Athens Co. Probate/Juvenile Court
  • Kenneth E. Ryan, appointed to an unexpired term ending February 8, 2021. Judge Ryan replaces Judge Robert W. Stewart who passed away.  10/13/20

Barberton Municipal Court

  • Jill Flagg Lanzinger, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Lanzinger replaces Judge David Fish who was defeated.  1/1/20

Circleville Municipal Court

  • Elisa M. Peters, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Peters replaces Judge Gary Dumm who retired.  1/1/20

Cleveland Municipal Court Housing Division

  • W. Mona Scott, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Scott replaces Judge Ronald J. O'Leary who was defeated. 1/1/20

Columbiana Co. Municipal Court

  • Katelyn D. Dickey, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Dickey replaces Judge Mark A. Frost who retired. 1/1/20

Conneaut Co. Municipal Court
  • Nicholas A. Iarocci, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Iarocci replaces Judge Carl L. DiFranco who was defeated.  1/1/20
Crawford Co. Probate/Juvenile Court
  • Patrick T. Murphy, appointed to an unexpired term ending February 9, 2021. Judge Murphy replaces Judge Steven D. Eckstein who passed away.  6/8/20
Delaware Municipal Court
  • Kyle A. Rohrer, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Rohrer replaces Judge David P. Sunderman who retired. 1/1/20
East Liverpool Municipal Court
  • Dominic A. Frank, electeded to a full term beginning January 1, 2020. Judge Frank replaces Judge Melissa Byers-Emmerling who was defeated. 1/1/20

Erie Co. Municipal Court
  • Carl J. Kamm, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Kamm replaces Judge Paul G. Lux who retired. 1/1/20

Fourth District Court of Appeals
  • Kristy S. Wilkin, appointed to an unexpired term ending February 8, 2023. Judge Wilkin replaces Judge Matthew McFarland who was appointed to the U.S. District Court for the Southern District of Ohio.  8/3/20
Franklin Co. Municipal Court
  • Jessica D'Varga, elected to a full term beginning January 2, 2020. Judge D'Varga replaces Judge Amy Salerno who was defeated. 1/2/20
Hamilton Co. Municipal Court
  • Michael N. Peck, elected to a full term beginning January 5, 2020. Judge Peck replaces Judge Richard Bernat who retired. 1/5/20
Licking Co. Municipal Court
  • Bert M. George, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge George replaces Judge Michael F. Higgins who retired. 1/1/20
Marion Co. Family Court
  • Larry N. Heiser, appointed to an unexpired term ending February 8, 2023. Judge Heiser replaces Judge Deborah Alspach who retired.  7/13/20
Massillon Municipal Court
  • Joel C. Fichter, elected to a full term beginning January 2020. Judge Fichter replaces Judge C. Roland Centrone who retired. 1/1/20
Montgomery Co. Municipal Court Eastern Division
  • William C. Cox, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Cox replaces Judge James A. Hensley who retired. 1/1/20
Ottawa Co. Municipal Court
  • Louis P. Wargo, III, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Wargo replaces Judge Frederick C. Hany, II who retired. 1/1/20
Portage Co. Municipal Court Ravenna
  • Melissa Roubic, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Roubic replaces Judge Barbara R. Oswick who retired. 1/1/20
Sandusky Co. Common Pleas Court
  • Jon M. Ickes, appointed to an unexpired term ending December 31, 2020. Judge Ickes replaces Judge John Dewey who retired.  7/6/20
Sidney Municipal Court
  • Gary J. Carter, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Carter replaces Judge Duane A. Goettemoeller who was defeated. 1/1/20
Washington Co. Common Pleas Court
  • John M. Halliday, appointed to an unexpired term ending December 31, 2024. Judge Halliday replaces Judge John Triplett who retired.  6/15/20
Xenia Municipal Court
  • Ronald C. Lewis, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Lewis replaces Judge Michael K. Murry who retired.  1/1/20
Zanesville Municipal Court
  • William A. Joseph, elected to a full term beginning January 1, 2020. Judge Joseph replaces Judge William D. Joseph who was retired.  1/1/20