2021 New Judges

This page tracks judges who take the bench during 2021. The new judges are arranged alphabetically by court name with the exception of the Supreme Court of Ohio justices which are listed first.

 

Supreme Court of Ohio
  • Justice Jennifer Brunner, elected to a full term beginning January 2, 2021. Justice Brunner replaces Justice Judith French who was defeated.  1/2/21
Allen Co. Probate/Juvenile Court
  • Todd E. Kohlrieser, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Kohlrieser replaces Judge Glenn H. Derryberry who retired.  2/9/21
Ashland Co. Probate/Juvenile Court
  • Karen DeSanto Kellogg, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Kellogg replaces Judge Damian Vercillo who retired.  2/9/21
Ashtabula County Court Western District
  • Michelle Fisher, appointed to an unexpired term ending December 31, 2022. Judge Fisher replaces Judge David Schroeder who was elected to the Ashtabula Co. Common Pleas Court.  3/1/21

Butler Co. Common Pleas Court

  • Judge Dan Haughey [formerly of the Butler County Area #3 Court], elected to a full term beginning January 3, 2021. Judge Haughey replaces Judge Charles L. Pater who retired.  1/3/21

Butler Co. Probate Court
  • John M. Holcomb, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Holcomb replaces Judge Randy T. Rogers who retired.  2/9/21
Butler County Area #1 and #3 Courts
  • Judge Robert H. Lyons, appointed to the Butler County Area #3 Court for an unexpired term ending December 31, 2022. Judge Lyons replaces Judge Daniel Haughey who was elected to the Butler Co. Common Pleas Court. This appointment creates a vacancy in the Butler County Area #1 Court.  2/8/21
Carroll Co. Probate/Juvenile Court
  • Sean R.H. Smith, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Smith replaces Judge John S. Campbell who retired.  2/9/21
Clark Co. Municipal Court
  • Brian C. Driscoll, appointed to an unexpired term ending December 31, 2025. Judge Driscoll replaces Judge Denise Moody who retired.  6/14/21
Cleveland Municipal Court
  • Nathan J. Hudak, appointed to an unexpired term ending January 4, 2022. Judge Hudak replaces Judge Emanuella Groves who was elected to the appellate court.  5/3/21
Cuyahoga Co. Common Pleas Court
  • Andrew J. Santoli, elected to a full term beginning January 6, 2021. Judge Santoli replaces Judge Robert C. McClelland who was defeated.  1/6/21
  • William F. Vodrey, elected to a full term beginning January 3, 2021. Judge Vodrey replaces Judge J. Philip Calabrese who was appointed to the United States District Court, Northern District of Ohio.  1/3/21
Cuyahoga Co. Domestic Relations Court
  • Colleen Ann Reali, elected to a full term beginning January 8, 2021. Judge Reali replaces Judge Rosemary Gold who retired.  1/8/21
Eighth District Court of Appeals
  • Judge Emanuella D. Groves, elected to a full term beginning February 11, 2021. Judge Groves replaces Judge Patricia Ann Blackmon who retired. This leaves a vacancy in the Cleveland Municipal Court.  2/11/21
Eleventh District Court of Appeals
  • John J. Eklund, appointed to an unexpired term ending February 8, 2025. Judge Eklund replaces Judge Matt Lynch who was elected to the same court, different seat -see below.  7/1/21
  • Matthew P. Lynch, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Lynch replaces Judge Timothy Cannon who was defeated. This leaves a vacancy in the Eleventh District Court of Appeals as Judge Lynch was already a judge on that bench. He ran for Cannon's seat.  2/9/21
Findlay Municipal Court
  • Stephanie M. Bishop, appointed to an unexpired term ending December 31, 2023. Judge Bishop replaces Judge Mark Miller who was elected to the appellate court.  4/9/21
First District Court of Appeals
  • Ginger Bock, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Bock replaces Judge Russell J. Mock who was defeated.  2/9/21
Franklin Co. Common Pleas Court
  • Andrew D. Miller, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Miller replaces Judge Jenifer French who was defeated. 2/9/21
  • Carl A. Aveni, II, elected to a full term beginning January 1, 2021. Judge Aveni replaces Judge William H. Woods who retired.  1/1/21
Franklin Co. Domestic Relations/Juvenile Court
  • Lasheyl Stroud, elected to a full term beginning January 3, 2021. This is a new seat so there is no replacement.  1/3/21
  • George W. Leach, elected to a full term beginning January 2, 2021. Judge Leach replaces Judge Dana Preisse who was defeated.  1/2/21
Franklin Co. Probate Court
  • Jeffrey D. Mackey, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Mackey replaces Judge Robert G. Montgomery who was defeated.  2/9/21
Franklin Co. Municipal Court
  • Gina R. Russo, appointed to an unexpired term ending January 3, 2022. Judge Russo replaces Judge Paul Herbert who retired. 3/22/21
  • Michael King, appointed to an unexpired term ending January 4, 2022. Judge King replaces Judge William Pollitt who passed away.  3/1/21
Greene Co. Common Pleas Court
  • Judge Adolfo A. Tornichio, appointed to an unexpired term ending February 8, 2023. Judge Tornichio replaces Judge Michael Buckwalter who was elected to a different seat in the Greene Co. Common Pleas Court. 3/1/21
Greene Co. Domestic Relations Court
  • Cynthia Martin, elected to a full term beginning January 1, 2021. Judge Martin replaces Judge Steven L. Hurley who retired.  1/1/21
Greene Co. Juvenile Court
  • Amy H. Lewis, appointed to an unexpired term ending December 31, 2024. Judge Lewis replaces Judge Adolfo A. Tornichio who was appointed to the Greene Co. Common Pleas Court.  3/1/21
Hamilton Co. Common Pleas Court
  • Alison Hatheway, elected to a full term beginning February 13, 2021. Judge Hatheway replaces Judge Charles J. Kubicki, Jr. who was defeated. 2/13/21
  • Wende Cross, elected to a full term beginning February 12, 2021. Judge Cross replaces Judge Ethna M. Cooper who was defeated. 2/12/21
  • Robert A. Goering, elected to a full term beginning February 11, 2021. Judge Goering replaces Judge Thomas O. Beridon who was defeated. 2/11/21
  • Judge Alan C. Triggs, elected to a full term beginning February 10, 2021. Judge Triggs replaces Judge Jerome J. Metz, Jr. who retired. This creates a vacancy in the Hamilton Co. Municipal Court. 2/10/21
  • Jennifer Branch, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Branch replaces Judge Elizabeth Callan who was defeated.  2/9/21
  • Christopher A. Wagner, elected to a full term beginning January 4, 2021. Judge Wagner replaces Judge J. Patrick Foley, III who retired.  1/4/21
  • Christian A. Jenkins, elected to a full term beginning January 2, 2021. Judge Jenkins replaces Judge Patrick Dinkelacker who was defeated.  1/2/21
  • Nicole Sanders, elected to a full term beginning January 3, 2021. Judge Sanders replaces Judge Kim Wilson Burke who was defeated.  1/3/21
Hamilton Co. Juvenile Court
  • Kari L. Bloom, elected to a full term beginning February 14, 2021. Judge Bloom replaces Judge John M. Williams who was defeated.  2/14/21
Hamilton Co. Municipal Court
  • Bertha Garcia Helmick, appointed to an unexpired term ending January 2, 2024. Judge Helmick replaces Judge Alan C. Triggs who was elected to the common pleas court.  4/9/21
Holmes Co. Common Pleas Court
  • Sean M. Warner, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Warner replaces Judge Robert D. Rinfret who retired.  2/9/21
Jackson Co. Probate/Juvenile Court
  • Justin W. Skaggs, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Skaggs replaces Judge Stephen D. Michael who retired.  2/9/21
Jefferson Co. Probate/Juvenile Court
  • Frank W. Noble, Jr., elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Noble replaces Judge Joseph M. Corabi who retired.  2/9/21
Licking Co. Probate/Juvenile Court
  • Deborah J. Lang, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Lang replaces Judge Robert Hoover who retired.  2/9/21
Logan Co. Family Court
  • Natasha R. Kennedy, appointed to an unexpired term ending January 1, 2023. Judge Kennedy replaces Judge Dan Bratka who retired.  8/2/21
Lucas Co. Common Pleas Court
  • Eric A. Marks, appointed to an unexpired term ending December 31, 2024. Judge Marks replaces Judge Myron Duhart who was elected to the Sixth District Court of Appeals.  3/1/21
Lucas Co. Juvenile Court
  • Linda M. Knepp, appointed to an unexpired term ending January 4, 2025. Judge Knepp replaces Judge Connie Zemmelman who retired.  7/6/21
Mercer Co. Probate/Juvenile Court
  • Matthew L. Gilmore, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Gilmore replaces Judge Mary Pat Zitter who retired.  2/9/21
Montgomery Co. Common Pleas Court
  • Susan D. Solle, elected to a full term beginning January 1, 2021. Judge Solle replaces Judge Barbara P. Gorman who retired.  1/1/21
Montgomery Co. Probate Court
  • David D. Brannon, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Brannon replaces Judge Alice McCollum who retired.  2/9/21
Morgan Co. Common Pleas Court
  • John A. Wells, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Wells replaces Judge Dan Favreau who retired.  2/9/21
Muskingum Co. Domestic Relations Court
  • Maria N. Kalis, elected to a full term beginning January 2, 2021. Judge Kalis replaces Judge Jeffrey Hooper who retired.  1/2/21
Ninth District Court of Appeals
  • Betty Sutton, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Sutton replaces Judge Julie Schafer who was defeated.  2/9/21
Noble Co. Common Pleas Court
  • Kelly A. Riddle, elected to a full term beginning April 18, 2021. Judge Riddle replaces Judge John W. Nau who retired. 4/18/21
Ottawa Co. Probate/Juvenile Court
  • Retired Judge Frederick C. Hany, II, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Hany replaces Judge Kathleen L. Giesler who retired.  2/9/21
Pike County Court
  • Anthony Moraleja, appointed to an unexpired term ending December 31, 2024. Judge Moraleja replaces Judge Paul Price who was elected to the Pike Co. Probate/Juvenile Court. 3/22/21
Pike Co. Probate/Juvenile Court and Pike County Court
  • Judge Paul Price, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Price replaces Judge Robert N. Rosenberger who retired. This leaves a vacancy in the Pike County Court.  2/9/21
Portage Co. Probate/Juvenile Court
  • Patricia J. Smith, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Smith replaces Judge Robert w. Berger who retired.  2/9/21
Richland Co. Probate Court
  • Kelly Lynn Badnell, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Badnell replaces Judge Philip Alan B. Mayer who retired.  2/9/21
Second District Court of Appeals
  • Christopher B. Epley, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Epley replaces Judge Jeffrey E. Froelich who retired.  2/9/21
Sixth District Court of Appeals and Lucas Co. Common Pleas Court
  • Judge Myron C. Duhart, elected to a full term beginning February 10, 2021. Judge Duhart replaces Judge Arlene Singer who retired. This creates a vacancy in the Lucas Co. Common Pleas Court.  2/10/21
Summit Co. Domestic Relations Court
  • Susan K. Steinhauer, appointed to an unexpired term ending January 5, 2023. Judge Steinhauer replaces Judge Katarina Cook to the same court but different seat.  4/26/21
Tenth District Court of Appeals
  • Judge Terri Jamison, elected to a full term beginning July 1, 2021. Judge Jamison replaces Judge Lisa Sadler who was defeated [Judge Sadler has since been appointed to the same court replacing Justice Brunner.]  7/1/21
  • Michael C. Mentel, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Mentel replaces Judge Frederick D. Nelson who retired.  2/9/21
Third District Court of Appeals and the Findlay Municipal Court
  • Judge Mark C. Miller, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Miller replaces Judge Vernon L. Preston who retired. This leaves a vacancy in the Findlay Municipal Court.  2/9/21
Twelfth District Court of Appeals
  • Matthew R. Byrne, elected to a full term beginning January 1, 2021. Judge Byrne replaces Judge Robert Ringland who retired.  1/1/21
Tuscarawas Co. Common Pleas Court
  • Michael Ernest, elected to a full term beginning January 2, 2021. Judge Ernest replaces Judge Edward O'Farrell who retired.  1/2/21
Tuscarawas Co. Probate/Juvenile Court
  • Adam W. Wilgus, elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Wilgus replaces Judge Linda Kate who retired.  2/9/21
Union Co. Probate/Juvenile Court
  • Lester R. Rodger, Jr., elected to a full term beginning February 9, 2021. Judge Rodger replaces Judge Charlotte Coleman Eufinger who retired.  2/9/21
Williams Co. Probate/Juvenile Court
  • Karen Gallagher, elected to a full term beginning February 9, 2021 [she was appointed early and took her seat December 31, 2020 as Judge Bird retired early]. Judge Gallagher replaces Judge Steven R. Bird who retired.
Wood Co. Common Pleas Court
  • Joel M. Kuhlman, elected to a full term beginning January 1, 2021. Judge Kuhlman replaces Judge Alan Mayberry who retired.  1/1/21